#1 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu » 2019-03-25 09:36:38
Zdravim, nekdy behem unora/brezna se dyztak ozvi na FB. Roubu bude pozehnane, az to vsechno ostriham, tak nebudu vedet kam s nima. P.
ahoj,
na FB žádná odezva, jestli máš pod stromem jestě pár nenarašených roubu z těch angličáku tak bych si jich pár vzal, dej vědět, dík.
#2 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu » 2018-10-15 13:12:18
ahoj,
FB nemám, můžu tě zkusit kontaktovat přes moji PR managerku. Já jsem z Jičína, kdyby to bylo daleko, tak bych sponzoroval českou postu. Mám jednu A2 a M106 vhodnou na přeroubování, tak už se těším, Pavel
#3 Re: Drcení ovoce » Macerace drti » 2018-09-11 15:45:06
Zdravím, tak jsem včera podrtil a zmáčknul dva pytle jablek a získal tím prvních 35 l jablečného moštu :-D Cukernatost se ustálila na 14 stupních a protože odpad mi oproti vínu připadá tak nějak objemově velký ptám se: co takhle naložit "na druháka" ? zkoušel jste to někdo? osobně s tím mám zkušenost z vína :-) vím, není to košer a muselo by se to asi dosladit, ale co kdyby to chutnalo ?..... :-)
to by mne také zajímalo, vetšina stolních jablek ma hodne cukru a kyselin a malo taninu,
je mozna sance, ze pri druhaku dostaneme prave mene cukru/kyselin a vice tatinu, preci jen ten druhak musi chyvili letez se slupkama, mozna by stalo za to i zkusit aplikovat nejaky jednoduchy enzym aby se prave ze slupek dostalo vice aromatu, jako se pouziva pri priprave kvasu..v palenici maji...
nezkousel nekdo? Asi by pak bylo vhodne udelat kupaz prvaku a druhaku, mohli by jsme ze stolnich skladkych/ kyselych jablek dostat neco trochu mene kysleho, mene skladkeho ale dostatecne aromatickeho
nebo to je cely jen blbost,
Pavel.
#4 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Amatérská pomologie: kdo pozná jabko podle fotky? :) » 2018-09-11 15:39:27
chce to doplnit další informace...je povrch jablka behem zralosti mastny, suchy? Kdy jablka dozravaji, jak vypada zakladni barva jablka a jak pri plnem vyzrati, jak je jablko velke a na jakem strome (velke stromy mohou davat velke mnozstvi prtavych plodu, ale jsou i odrudy ktere si drzi velikost, umi neco jako autoregulaci nasady ...). Dalsi udaje tako muzou pomoci, napr. kdy kvete, aspon v porovnani s jinymi odrudami v sadu, samozrejme je to zavisle na poloze, proto to relativizovani..
Dalsi vec je chut, nektere jablka jsou typicka jina proste jina...tedy chce to vyfotit vice plodu a oznacit ktery je co do zastoupeni typicky..
ale tak jako tak to je hadani, jsou ale odrudy naprosto typicke, ktere neni problem urcit,
Pavel
#5 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu » 2018-09-11 12:14:06
a neměl by jsi v zime/ na jaře pár roubů navíc ? Rád bych zkusil 2-3 stromky.
Jaké máš zkušenosti s pěstitelskými tvary a podnožemi ? Plánuji to dát na M26 ci M106, ty bujnější určite na M26 potřeboval bych ty stromky udržet kolem 2-3m.
Jinak z moštovacích odrůd plánuju vysadit zlatou parmenu a kozenace boskopské (dostal jsem bednicku a most z nich byl vynikajici, ale ač to je jablko kysele tak naopak most je hodne sladky, jsou tam ty cukry proste schovany tak jako tak).
Tedy jak rikas, chtelo by ty kyseliny naředit..
Za rouby bych se samozřejmne revanšoval,
Pavel.
#6 Re: Chemie a přídavky » Síření cideru » 2018-09-11 07:39:48
no pravděpodobně to bylo natolik zasířené, že to zabilo všechny divoké kvasinky (taky proto se to tam dává), tedy po zasíření je čas přidat kvasinky ušlechtilé. Pokud jde jen o dezinfekci nádob tak se dají sehnat prostředky na sanitaci, bez chloru a bez nutnosti odvažovat na mikrovahach.
#7 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu » 2018-07-24 15:02:19
vhodné jsou i ruzné pláňata, co chybí sortám k jidlu jsou kyseliny (i ty se dají sehnat, predevsím pozdní zimní jabka před kozumní zralostí vykazují vyšší kyselinku) a hořkost - tady jedině plaňata či ciderové odrůdy - pěstuje tady někdo úspěšně nejaké ? (není až takový problém nejaký strom nechat dovézt, problém může být naše klima, značně odlišné od Anglie, Francie).
Našel jsem jednu sortu z Anglie, které se u nás daří a krajově se i pěstuje, spíše přežívá? Major (http://www.ovocne-stezky.cz/?page=ovocn … text=major), někdo z tech nadšenců by byl asi schopen zaslat rouby.
vice o cider : https://www.ciderschool.com/orcharding/apples/
PavelJC