#2 Cider z Hájovny » Cider Hajenka 2015 » 2015-09-16 21:51:22

Hajenka
Odpovědi: 0

Tak konečně mam úrodu, vypadá to, že bude tak 17 různých odrůd. Správné míchání je základ správné chuti, navíc jsem objevila Tzv.Crab apple, což jsou malá planná jablíčka, svíravé chuti, doporučuji každému přidat do moštu. Ve většině našich cidrů chybí třisloviny a pak je to taková limča. Tentokrát již nepoužiju Vínku ale kvasinky BS 10, jelikož mám chladný sklep a chci aby mošty kvasily pomaleji.
Tak nám kvasí 50 litrů Lebelovo a 20 litrů Red wealthy. Pokračování o víkendu, vypadá to na Šampiona a Akane, jsou již zralé.Letos kvasím jednodruhově abych znala chuť každé odrůdy pak tepreve budu míchat.
Měřím ph, hustotu a cukernatost.
8. Listopad: Tak skvělý nemam ocet. Lebelovo SG 1.000, Red wealthy zatím 1.020 strašně dlouho nedělalo nic. Lebelova mám asi 80 l vkládám do něj naději ale po dnešku vidim, že míchání bude nutné. Sklep má 10 stupnu.
Letos jsem konecne ochutnala Dabinett, no musim rici, ze takovou chut tezko najdem mezi nasemi jablky.

#3 Cider z Hájovny » Dalši sezóna » 2014-04-16 09:29:18

Hajenka
Odpovědi: 4

Loni, vzhledem k počasí kdy včely byly moc zmoklé na to aby měly náladu něco opylit jsem neměla z čeho vyrábět cider. Letos, v to doufám to bude jinak. Podařilo se mi získat rouby z Anglie a tak mám Dabinett, Hastings a Morgan sweet na semenáčich. Tak jsem zvědava jak porostou.

#4 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » UK vintage quality cider apple cultivars » 2012-11-21 14:39:30

Mohla bych vědět zda se plánuje nějaká degustace našich výrobku?
Hájenka

#5 Cider z Hájovny » Cider z Hájovny » 2012-09-29 15:46:23

Hajenka
Odpovědi: 0

Náš první cider kvasí ve sklepě o teplotě 14 stupňů, zatím má zvláštní chuť, aceton ani vejce necítím. Uvidíme jak to dopadne, každopádně budu vyrábět další várku ovšem z jiných jablek, pokud to bude k pití tak napíši jak to probíhalo. Zaměřuji se na staré krajové odrůdy a budu je kombinovat s těmi novějšími. Zajímalo by mě proč taková zajímava věc jako výroba cidru je u nás v plenkách, kdo to dusí???

Používám bez drcení rovnou odšťavňovač Omega, který je šnekový a nizkootáčkový a pracuje na principu lisu, štáva je po přecezení přes cedník a gázu perfektní. Pro domácí použití je velmi vhodný a výkonný. Ve dvou lidech jsme vyrobili 30 litrů asi za 4 hodiny.
Použila jsem kvasinky Vinflora, už jsem je měla koupené, nejsou asi úplně vhodné ale kvasí. Po 9 dnech od zákvasu jsem cider hadičkou stočila a přesunula do tmavého sklepa o teplotě 12-14  stupňů. Nemám zatim lihoměr,tak nevím kolik je tam alkoholu ale po degustaci jsem usoudila, že je dost suchý. Po 3 týdnech jsme se rozhodli lahvovat a přidali jsme do každé lahve sladkou rezervu,zredukovaný mošt o cukernatosti 27 KMW. Sklep má celoročně stabilní teplotu což je asi základ úspěchu.
Včera jsme vyrobili druhou várku z odrůd Topaz, Čistecké lahůdkové, Malinové a hrušeň Dita. Moc jsme nad tím nepřemýšleli ale potřebovali jsme to zpracovat.Výsledná cukernatost 11,5 KMW a ph 3,7.Tady jsme již nic nepřidávali a nechali to kvasit v teple jenom 7 dnu, stočili do 5 litrových plastových lahví od vody a dali kvasnou zátku. Lahve jsme přenesli do sklepa nyní je tam 10 stupňu.Nechali asi 3 týdny.
Tak stáčíme postupně druhou várku do pivních lahví, chuť je méně kyselá(suchá). Začli jsme pít I. várku, docela jsem překvapená, že se to dá pít a dokonce to perlí. Vždy vezmu pár lahví ze sklepa a dám do lednice a piji.Alkoholu tam moc není a nevím kolik, protože nemám odměrný válec.

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK