#1 Re: Kvašení » Kvašení » 2014-11-22 23:23:00

Zdravím,
pokusím se osvětlit jak to vidím s tou fermentaci, odborníci prominou nepřesnosti. Na měření hustoty používám tento hustoměr . Kvasinky hynou v teplotách nad 60C (pasterizace), mimo rozsah doporučených teplot zpomaluji případně zastavuji svou činnost (nižší teploty), co se děje nad dop. rozsah nevím přesně. Pokud cider zmrzne a opět rozmrzne, pokračuje kvašení dokud jsou příznivé podmínky (teplota, živiny, cukry, ...).
Existuje v zásadě dva přístupy ke kvašení cidru:

  • vykvasit do sucha.
    nejjednodušší řešení, kvašení se zastaví nedostatkem cukru, pokud nevadí suchost, pak nejlepší volba, možno dosladit nezkvasitelným cukrem, cider nejméně zranitelný, jednoduché lahvováni, chuť není pro každého

  • přirozeně sladký.
    spolu s přirozeným cukrem zůstává i více aroma, složitější postup jak toho dosáhnout a komplikovanější láhvovaní.

Návod na použití kvasinek pravděpodobně popisuje první variantu, kdy po ukončení kvašení (konec bublání) je minimum cukru, tedy suchý cider.
Osobně preferuji sladší, proto se snažím ovlivnit průběh fermentace teplotou a stáčením.
Tady je volba na Vás, kudy se vydáte. Pokud zvolíte sladší variantu, zjednodušeně popíšu jak na to.

Existuje možnost použit tzv. Keeving, ale je to dost složitý postup a úspěch závisí na více faktorech, které nelze úplně ovlivnit. Dále je možno použit stočení při nízké teplotě tzv. Cold crashing a při použití vhodných kvasinek se dá zastavit kvašení úplně, při požadované chutí. Nejklasičtějším řešením je opakované stačení.
S každým stačením snížím jednak množství živin (sediment a mrtvé kvasinky) a také kvasinek. Připojují tabulku, kde je patrné jak to funguje. SG je hustota a FSU označuje rychlost fermentace(úbytek hustoty za 100 dni).

str232.png
Vícenásobným stáčením dosáhnu postupného utlumení fermentace, při zachování nějakého zbytkového cukru.  Je vidět, že za prvních 17 dni klesla hustota o 0.027, pak nasleduje stáčení a za dalších 31 dni už je pokles jen 0.01. Při nízké intenzitě kvašení (malý úbytek hustoty za delší dobu cca 0.002 za 3 týdny) je možno stočit do láhvi. Po nějaké době tak získáte přirozené perlení, které patří ke cideru. Je jasné, že to má také mnohé neznáme, ale tím se nabízí prostor pro ladění a experimentování.

#2 Re: Odkazy » Kniha Jak se dělá cidre, calvados, pommeau » 2014-11-22 14:16:33

Zdravím,
už jsem to psal někde na fóru, ale tady to patří spíše. Našel jsem tuto knihu ke stažení:
http://uloz.to/xkYp6oZv/jak-se-dela-cid … ommeau-pdf

#3 Re: Kvašení » Kvašení » 2014-11-22 01:02:42

Dobrý večer,
nejsem žádný zkušený kvasič, tak vám zkusím poradit asi tohle:
obecně se doporučuje pomalejší kvašení delší dobu, protože neuniká tolik aromatických látek strhávaných CO2. Toho lze dosáhnout jednak nižší teplotou okolo 8 - 12C (případně podle tolerance kvasinek), jednak stočením při hustotě okolo 1020 když je fermentace rychlá nebo okolo 1015 při pomalejší. Stočení zabezpečí odstranění těžkých kalů (negativní aromatické a chuťové látky) a zpomalí fermentaci. Během této doby se pozitivně rozvíjí buket, chuťové a aromatické látky. Pokud cider kvasí, vyvíjí se CO2 a ten chrání před oxidaci a křísovatěním. Je ale lepší trochu zasířit nádobu do které stáčím a hadičku dát až na dno, tím dosáhnu toho, že nad zvedající se hladinou je vrstva SO2, který zabraní oxidaci. Ideální je, po bouřlivé fázi kvašení to už vždy stáčet až po hrdlo do nové nádoby (nebo dolít ze zásoby), ale v praxi ne vždy jednoduše proveditelné.
Ještě jsem neměl tolik možnosti to všechno vyzkoušet a ověřit, ale snažím se to dodržovat a prozatím to funguje.
Hodně zdaru.

#5 Re: Chemie a přídavky » Síření cideru » 2014-10-30 21:30:46

Používám něco takového:
http://aukro.cz/kapesni-digitalni-vaha- … 06166.html
Disiřičitan kupuji v drogerii, stačí mi 10g balení na celou sezonu, případně dokoupím (časem se rozkládá, tak jen tolik co spotřebuji).

#6 Re: Chemie a přídavky » Čištění demižonu (chemie) » 2014-10-26 13:00:45

Velice dobře čistí staré usazeniny v kombinací s horkou vodou a drobným štěrkem. Takhle vyčištěný demižon je jako nový. Louh je silná žíravina a špatně se to hojí, tak max. opatrnost. Myslím, že se také vracené pivní sklenice čistí horkým roztokem louhu. Taky savo funguje dobře.

#7 Re: Chemie a přídavky » Síření cideru » 2014-10-26 10:24:07

Hlavu bych nevěšel smile, zasířené je to hodně. Část SO2 se navázala na kyselinu v moštu a zbytek je volný. Počkal bych na první stočení, které bych provedl tak, aby bylo co největší probubláváni na volném vzduchu (stočit do ploché misky).  Pokud by bylo moc zle, koupil bych karton 5l moštu (případně dolisoval) a naředil.

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK