#1 Re: Kvašení » Samočištění » 2013-10-06 20:39:04
Ahoj,
jakmile se vyrovnají tlaky v kvasné zátce tak cidr stočím do čistého demižonu až po hrdlo, jak se všeobecně doporučuje, a zašpuntuju, ale ne úplně nadoraz kdyby to přeci jen ještě dokvášelo. Pokud se totiž už neuvolňuje CO2 tak jak bylo zmíněno cidr nic nechrání před oxidací a s ní spojenými problémy.
#2 Re: Drcení ovoce » Macerace drti » 2012-12-15 15:08:28
Během skladování dochází k enzymatické konverzi škrobů na cukry takže se obsah cukrů bude zvyšovat i při maceraci, ale za tak krátkou dobu asi nebude ten rozdíl moc patrný.
Příští rok zkusím udělat několik vzorků s různou dobou skladování a různou délkou macerace. Budu měřit vývoj cukernatosti a pH a pak se s vámi o výsledky podělím.
Zvýšení výlisnosti můžu potvrdit. Letos jsem jednu várku původně neplánoval macerovat, ale protože jsem nestíhal
tak jsem nechal podrcenou část (45 kg) v kádi přes noc. Nakonec ležela 16h před vylisováním a zbytek (30 kg) jsem lisoval hned. Výlisnost byla 48% respektive 45%. Macerace moštu subjektivně prospěla i v chuti, vůni a barvě.
#3 Re: Kvašení » Jaká teplota je pro kvašení nejlepší? » 2012-12-02 21:22:46
Je to teplota místnosti, ale protože kvasím pomalu v 5, 10 a 15l demižonech tak ten rozdíl asi nebude tak velký.
Tu informaci o teplotě dokvášení spodně kvašeného piva mam z publikace Technologie výroby sladu a piva vydanou Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským.
#4 Re: Vady cideru » Vůně po zkažených vejcích? » 2012-12-02 13:33:25
Různé kmeny kvasinek mají různou intenzitu tvorby H2S a pokud kvasíme spontánně toto neovlivníme.
Ovlivnit ale můžeme následující faktory (z knihy R. S. Jackson: Wine Science Principles and Applications):
Při počátečním rychlém množení kvasinek při silném nedostatku síru obsahujících aminokyselin a nebo při kontaktu kvasinek s koloidní sírou produkují kvasinky sulfidy. Pokud je nedostatek vitamínů B5, B6 a omezené zdroje dusíku jsou sulfidy uvolněny do moštu jako H2S.
Během průběhu kvašení pak faktory snižující tvorbu H2S jsou: nízké teploty, dostatečná acidita moštu, dostatečné odkalení, kvašení v menších nádobách, dostatek vitamínů B5 a B6, omezení přídavku oxidu siřičitého (ten se může zpětně uvolňovat z vazby na acetaldehyd při jeho odbourávání).
Rezidua fungicidů na bázi síry a mědi naopak vedou k vyšší tvorbě H2S.
Záhadou zůstává jak je možné, že z dvou identických moštů má jenom jeden detekovatelné množství H2S. Ledaže by při tom plnění byla nejdříve naplněna jedna nádoba čistým moštem v které pak vykvasil zdravý cider a poté do druhé nádoby se nalil zbytek kde byly hrubé kaly a to vedlo k vysoké produkci H2S.
#5 Re: Odkazy » Uchování » 2012-12-02 11:21:15
Ještě k té cross-flow filtraci, samozřejmě to nebude pro domácí použití vzhledem k ceně. Byla to odpověď na otázku jak asi výrobci zaručí mikrobiální stabilitu bez pasterace a konzervantů.
Moc se mi nechce věřit, že cross-flow filtrace ovlivní chuť a vůni jenom pozitivně když se nebohá tekutina několikrát dokola prohání pod tlakem přes tenounké trubičky. Ale žádnou osobní zkušenost s tím nemám a byla by zajímavá degustace před a po.
#6 Re: Kvašení » Jaká teplota je pro kvašení nejlepší? » 2012-12-02 10:54:14
Momentálně si moje jabkáče a hruškáč vesele kvasí při 8 st. Rozkvášel jsem je (to byla teplota ještě 10 st) zákvasem, který jsem nechal spontánně rozjet 2 dny při 25 st.
Někde jsem četl, že zásadní teplotní hranice, pokud se nesíří, je 15 st pod kterou se nemohou vůbec nebo pouze obtížně množit bakterie mléčného kvašení. A pokud je malolaktika v plánu tak je dobré s ní počkat až po alkoholovém kvašení, protože některé kmeny bakterií můžou metabolizovat cukry na kyselinu octovou.
Co se týče pivních kvasinek tak klasický český spodně kvašený ležák se kvasí při 5 až 10 st a dokváší při -2 až 3 st na rozdíl od svrchních kvasnic se kterými se kvasí při teplotách mezi 15 a 25 st.
#7 Re: Odkazy » Uchování » 2012-11-28 17:59:48
Kromě zasíření nebo pasterace se může jako sterilizace použít třeba ostrá filtrace. Např. cross-flow filtrací projdou jenom částečky menší než řádově desetiny mikronu. Pro představu kvasinky mají kolem 3 mikronů a bakterie 0,5 až 1,5 mikronu. Dostane se tak sice sterilní mošt nebo víno, ale řekl bych, že se tak ochudí o spoustu chutí a vůní..