#1 Re: Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2023-02-22 11:14:48
Můj zájem o stromky také stále trvá, zůstat v kontaktu se mi bohužel přes snahu nepodařilo.
#2 Re: Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2022-11-17 23:08:42
Pak bych mohl jedině někdy pozdě odpoledne nebo spíš navečer i některé všední dny. Nejlépe se ale domluvit asi mailem, psal jsem na rossbach.
#3 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-17 23:06:21
To zní super, tak snad bude příští rok počasí úrodě přát
#4 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-17 22:42:16
Hmm Dabinett bych bral hned... Krásná zdrojová surovina. U mně bohužel zatím ve fázi nerodících roubů... Já dnes lisoval Boskoop, z dostupných českých odrůd má nějaký mini množství taninu a hlavně SG 1070, cca 17 Brix. Skoro v tom stojí lžíce Bohužel, s těmi cukry jde i značné množství kyselin, takže jen na blend.
* sorry s tím pivem jsem se blbě vyjádřil, myslel jsem ředění vodou již hotového zakoupeného produktu.
#5 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-17 20:24:03
Při SG 1018 bude spíše sladký než polosladký, záleží ale na množství kyselin ve výchozím moštu - dá se změřit roztokem K. Jde o balanc, tedy poměr kyseliny ke zbytkovému cukru. Aby byl cider pitelný, je několik cest jak s kyselejším moštem z tradičních lokálních odrůd naložit. Popisuje CJ ve své knize.
Možnost jedna - fermentovat jablka ze starých stromů, které nejsou hnojeny a které mají málo dusíku. Mošt z nich fermentuje skutečně pomaleji, opakovaným stáčením nebo keevingem v úvodu lze dosáhnout vyhladovení kvasinek a zastavení fermentace před prokvašením veškerého cukru. Výhodou je, že se při včasném lahvování dá vyrobit přirozeně perlivý cider, ale je to dost náročné, ochutnat můžete např. u Kliment cider. Všimněte si taktéž, že se prodávají lahve staré 4 a více let... To je součást kouzla.
Možnost dvě - použít kvasinky, které mimo jiné metabolizují kyselinu jablečnou, tedy snižují kyselost. Zároveň připojit po primární fermentaci i jablečnomléčnou fermentaci, kterou mají v kompetenci už bakterie. Když ji realizujete v lahvi, máte perlivý a nekyselý cider.
Možnost tři - chlazení a sterilní filtrace. Tohle už je trochu víc high tech, při požadovaném SG ochladíte, zastavíte fermentaci a stočíte cider přes filtr, kde se zachytí kvasinky. Při lahvování k dosažení perlivosti uměle karbonujete z tlakové lahce CO2. Výsledný produkt při použití vinných kvasinek produkujících četné estery připomíná spíše víno, vyrábí např. Cidérka. Tento cider se dá pít i velmi mladý, nemusíte čekat X let na výslednou chuť.
Možnost čtyři - zastavení kvasinek fyzikálně/chemicky s dopadem na výslednou chuť. Můžete jako vinař, zchladit a zabít nebo alespoň velmi zneschopnit kvasinky sírou, zasířit třeba na 150mg SO2. Nebo jako nkěteré anglické ciderky šetrně pasterovat.
Vše záleží na stylu, jaký chcete vyrábět. Ciderů je plno, všude se dělá trochu jinak a výsledné produkty varýrují od takřka ryzlinkovské ovocně květinové voňavé čisté fermentace po velmi komplikovanou a vrstevnatou spontánně fermentovanou a roky odleželou aromatickou kvašeninu.
Prozkoumejte zde https://glintcap.org/styles/standard/
#6 Re: Filtrace a číření » Filtrace cideru » 2022-11-16 20:46:24
Sedlina jako taková neva. Když si koupíte naturální pet nat víno, taky má sedlinu. Jsou to mrtvé kvasinky.
Pokud chcete suchý cider bez sedlidny, nechce most prokvasit do sucha, stocte z většího demizonu do menšího naplneneho po hrdlo a nechce stát klidně 5, 6 měsíců, pak by měl být výsledný cider zcela čirý a tichý. Perlivost v lahví mu dodáte stocenim do lahví s pár gramy cukru, tech několik málo kvasinek co je zpracuje už sedlinu prakticky neudělá.
Samozřejmě jsou odrůdy jablek, se kterými se křišťálově čirý cider bez filtrační aparatury udělat nedá, ale to při hobby produkci asi nikoho trápit nemusí, sedlina v takovém cideru při postupu výše taktéž nebude žádná.
#7 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-16 20:37:52
Jo a rozhodně neredte, není důvod. Do piva si vodu taky nelijete.
#8 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-16 20:36:12
Pokud stocite cider při SG1018, nemusíte při použití vinných kvasinek dále dosypavat cukr, cider bude kvasit dále v těch lahvích až na hodnoty odvisle od přetlaku v lahví a množství dusikatych látek v cideru. Moderní kvasinky jsou poměrně dost odolné a kvsi i při slabé výživě, tedy předpokládal bych že fermentace dobehne do SG 1000 či méně. Pak máte z láhve dost slušný granát. Navrhoval bych po týdnu jednu láhev pokusne otevřít, jak moc peni. Budete mi spokojen, pak šetrné pasterizujte.
Pasterizace rozhodně ovlivní chuť nápoje, mně třeba pasterovane cidery moc nechutnaji. Po Pasterizace se už výsledná chuť prakticky nemění, nejsou v nápoji živé mikroorganismy, které by s ní pracovaly.
#9 Re: Kvašení » Měření kyseliny v moštu » 2022-11-16 08:22:17
Používal jsem roztok K, měření se zdálo býti celkem věrohodné. Samozřejmě žádnou laboratorní korelaci k naměřených hodnotám nemám, takže nějaká chyba určitě bude ale myslím, že orientačně je to poměrně dostačující. Beztak, obecný problém českých odrůd je to, že mají příliš velký obsah kyselin, pokud chceš vyrobit suchý produkt bez perlení, použitelných odrůd je celkem málo. K redukci kyseliny jablečné se dá použít i kvasinka, zmiňuje ji CJ ve své knize, v ČR prodává Lipera. Samozřejmě vše záleží na stylu, jakým se ubiras, některé směry mají více kyseliny. Pokud tihnes ke španělské sidre a new world cideru, tam je taninu méně a kyselin více. Naopak francouzský cidre a anglicky cider používají málo kyselá taninovata jablka, dost často se ještě ostrá kyselina jablečná během fermentace mění malolaktickou fermentaci na plnější a méně ostrou kyselinu mléčnou.
#10 Re: Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2022-11-08 00:55:47
Vzal bych si od každé odrůdy jeden stromek, tedy celkem 3ks. Předání pro mě nejlepší asi v Plzni, budu mít volnou např. sobotu.
#11 Re: Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2022-11-07 12:55:12
Měl bych zájem, psal jsem SZ